%20190911-13_ESSfoto_SaffleKommun_medis-1.jpg)
Boka lokaler och konferens
Medborgarhuset erbjuder fina och anpassade lokaler för konserter, konferenser, föreläsningar, teater, dans, möten, mässor samt konferenspaket. Ge ditt arrangemang en fin inramning i vacker miljö.
Boka via bokningsförfrågan eller genom att kontakta:
- Susanne Ruus
Telefon: 0533 - 68 16 02
Våra lokaler

Platser i salongen: 454
Handikapp/ rullstolar: 4 platser i salongen samt handikappshiss.
Hörslinga: Finns i hela lokalen
Scenstorlek: 10 meter bred, 12 meter djup och 6 meter hög
Teknikerplats, loger och garderob finns att tillgå.
Kl. 8-13 | Kl. 13-18 | Från kl. 18 |
---|---|---|
4000kr | 4000kr | 4000kr |

Dansrotundan är en öppen och ljus lokal med stora möjligheter. Här framförs konserter, teaterföreställningar, möten, konferenser, utställningar, mässor, bingo och dans.
Golvyta: 360 kvm
Biosittning: 250 gäster
Skolsittning: 100 gäster
Solfjädersittning: 200 gäster
Dans (tillsammans med Foajén): 900 gäster
Scenstorlek: 7 x 4 meter, diagonalt
Lokalhyra
Kl. 8-13 | Kl. 13-18 | Från kl. 18 |
---|---|---|
2000 kr | 2000 kr | 3000 kr |

Rotundans servering är en lokal som passar bra till möten och vid teaterföreställningar, där man även vill ha matserveringsyta.
Kl. 8-13 | Kl. 13-18 | Från kl. 18 |
---|---|---|
1000kr | 1000kr | 1000kr |
Följande ingår i hyran för Teatern och Dansrotundan:
- Tillgång till vaktmästare
- Grundljus/ frontljus samt del av PA- anläggning
- Projektor, duk, samt mygga eller mic
- Vid behov kan vi hjälpa till med bemannad garderob och servering
- Det finns alltid obemannad garderob tillgänglig
- Vid utökad önskemål om teknik och personal för detta samt andra önskemål, lämnar vi gärna en offert

Foajén med sin estetiskt tilltalande inredning och sin höga takhöjd med utsikt över älven har många användningsområden. Här arrangeras mingel och fika i samband med aktiviteter i Teatersalongen. Det är en vacker möteslokal och fin inramling vid utställningar.
Golvyta: 150 kvm
Biosittning: 70 gäster
Skolsittning: 40 gäster
Kl. 8-13 | Kl. 13-18 | Från kl. 18 |
---|---|---|
1000kr | 1000kr | 1000kr |
Följande gäller:
- Föreningar och förvaltningar i Säffle kommun har 50% rabatt på lokalhyror.
- Föreningar i Säffle kommun som hyr lokaler mer än 10 tillfällen/ år, har möjlighet att hyra våra lokaler per timme.
Våra konferenser
Här finner du färdiga konferenspaket som du kan boka. Vi har god mat, personlig service och hos oss är allt möjligt.
Konferenspaket 1/1 dag
Inkluderar förmiddagsfika med fralla, lunch, eftermiddagsfika med kaka. Kaffe, frukt och vatten, konferensteknik samt personal
375 kr/ pp
Konferenspaket 1/2 dag
Inkluderar för eller eftermiddagsfika med fralla eller kaka och lunch. Kaffe, frukt och vatten, konferensteknik samt personal
295 kr/ pp
Endast lokal 1/1 dag
Inkluderar kaffe, frukt och vatten. Samt konferensteknik och personal
170 kr/ pp
Medborgarhuset har vid dessa hyrestillfällen rätt att avboka/ ändra bokningen senast 14 dagar innan bokningstillfället.