Åtgärder efter händelsen vid Tegnérskolan
9
mars
2023
Med anledning av incidenten som inträffade vid Tegnérskolan under tisdagen bjöd Säffle kommun och polisen in till en gemensam pressträff i Säffle stadshus.
På pressträffen gav representanter från polisen och Säffle kommun en samlad lägesbild och informerade om det fortsatta trygghetsskapande arbetet.
Under pressträffen informerades om följande:
- Tegnérskolan bedriver nu sin skolverksamhet som vanligt men med ökad personaltäthet. Dessutom är personal från Ungdomens hus på plats.
- Företagshälsan och Elevhälsan har gett stöd till personal och elever. Skolans trygghetsteam arbetar också med att stötta eleverna.
- Polisen har en ökad närvaro i Säffle.
- Kommunens säkerhetssamordning, socialtjänst, Ungdomens hus, och polisen arbetar tillsammans med en handlingsplan för att säkerställa en lugn och trygg miljö på skolan.
- En risk-och konsekvensanalys av händelsen ska genomföras.
Sedan tidigare bedrivs ett aktivt trygghetsarbete genom samverkansgruppen "Trygg i Säffle" där polisen och kommunen ingår.
Senast uppdaterad • 2023-03-09