
Informationsdag på Medis – hur kan vi skydda barn och unga från att dras in i gängkriminalitet?
Hur kan vi som vuxna upptäcka varningssignaler i tid – och vad kan vi göra om vi känner oro för ett barn eller en ungdom? Nu bjuder Säffle kommun tillsammans med Lokalpolisområde Arvika in dig som vårdnadshavare eller föreningsrepresentant till en viktig informationsdag på Medis den 9 mars.
Allt fler barn och unga i Sverige rekryteras till att utföra uppdrag åt kriminella nätverk. Rekryteringen sker både på fysiska platser och i den digitala världen – ofta där barnen redan befinner sig. Som förälder, ledare eller annan viktig vuxen kan det vara svårt att veta vad man ska vara uppmärksam på och hur man ska agera.
Under informationsdagen får du bland annat veta mer om:
- Hur rekrytering till kriminella gäng går till
- Hur situationen ser ut i Säffle kommun
- Varningssignaler att vara uppmärksam på
- Telefonernas och sociala mediers betydelse
- Hur du kan prata med ett barn eller en ungdom
- Vilket stöd som finns och vart du kan vända dig vid oro
Representanter från flera kommunala verksamheter finns på plats och berättar om kommunens förebyggande arbete för barn och unga.
- Datum: Måndag 9 mars 2026
- Tid: Kl. 10.00, 15.30 eller 18.00 (träffen tar cirka två timmar inklusive fika)
- Plats: Medborgarhuset, Magasinsgatan 2
Informationsdagen är kostnadsfri och vi bjuder på fika.
Anmäl dig senast 5 mars till Helena Karlsson.
Tillsammans kan vi göra skillnad!