%20(2)%20190911-13_ESSfoto_SaffleKommun_sagabio-1.jpg)
Säffle kommun bjuder in till hemvändarbio under julhelgen
Julen är en tid då många tidigare Säfflebor återvänder hem för att träffa familj och vänner. I samband med detta vill Säffle kommun passa på att välkomna hemvändare tillbaka – både till gemenskapen och till dagens Säffle. Därför arrangeras en hemvändarbio på Sagabion den 27 december.
Eftermiddagen bjuder på mingel, igenkänning och en dos 00-talsnostalgi med Säffleprägel. Dessutom får vi återuppleva en av Sveriges mest kultförklarade filmer, Smala Sussie, på bioduken för första gången sedan premiäråret 2003.
Syftet med hemvändarbion är att skapa en trivsam mötesplats för alla som någon gång bott i Säffle och som är nyfikna på vad kommunen erbjuder idag. Evenemanget ger också möjlighet att återse gamla vänner, utbyta minnen och kanske väcka tanken på att flytta hem till Säffle igen.
Evenemanget är kostnadsfritt, men vi önskar att deltagare anmäler sig så att vi kan planera antalet platser – och se till att det finns popcorn och goodiebags till alla.
Anmäl dig – eller tipsa en närstående
Läs mer och anmäl dig via: saffle.se/julbio
Tipsa gärna nära och kära som är hemma på besök under julen.
Vår inflyttningsguide
Är det hög tid att överväga ditt storstilade återtåg till hembygden? Kanske lämna den trånga storstadslägenheten för en stor, härlig villa? Vi guidar dig rätt bland jobb, boende och fritid!