
Säffle kommun avslutar avtal med Attendo – tar över hemtjänsten 12 januari 2026
Säffle kommun har avslutat avtalet med Attendo gällande utförande av hemtjänst. Det nuvarande avtalet gäller till och med 11 januari 2026, därefter kommer kommunen att ta över hemtjänsten.
I januari 2026 kommer Säffle kommun att ta över ansvaret för de brukare som idag har hemtjänst via Attendo. Arbetet med att säkerställa en trygg och smidig övergång pågår, och kommunen har informerat berörda brukare om uppsägningen både via telefonsamtal samt brev.
– Vårt fokus är att brukarna ska känna sig trygga och fortsatt få det stöd de behöver, säger Cathrine Jensen, avdelningschef för vård och omsorg.
Bakgrund
Under 2024 övergick Säffle kommun till ett avgiftssystem som bygger på utförd tid hemma hos brukaren. Detta innebar att ersättningsmodellen förändrades, så att utföraren får ersättning från kommunen för den faktiska tid man utför, i stället för som tidigare, utifrån den schablontid som insatserna beräknats ta att utföra.
Socialförvaltningen gjorde i samband med denna förändring en uppföljning av material från Attendo, där det framkom oklarheter i hur besök har registrerats och redovisats. Man kunde konstatera en nästintill 30-procentig ökning av den utförda tiden – detta trots att det faktiska behovet inte hade ökat.
Felaktiga registreringar
En närmare granskning visade att det mellan december 2024 och april 2025 gjordes cirka 3000 felaktiga registreringar, motsvarande drygt 1 000 timmar. Detta har lett till att Attendo återbetalat 536 000 kronor till kommunen.
Felregistreringarna har inte påverkat brukarnas ekonomi eller kvaliteten i omsorgen som de fått.
Faktureringen har rättats till
På socialnämndens möte 1 juli fattade nämnden beslut om att avtalet med Attendo ska sägas upp. Under sommaren mottog socialnämnden en handlingsplan från Attendo med anledning av det uppsagda avtalet. Handlingsplanen följs upp löpande under resterande avtalstid och sedan slutet av augusti bedömer socialförvaltningen att Attendos fakturering i stort sett överensstämmer med de förväntade kostnaderna.
– Det har varit viktigt att säkerställa att skattemedlen används på rätt sätt inom vård och omsorg, säger Agneta Andersson Pettersson, socialchef.