%20(2)%20(2)%20(2)%20(2)%20Teknik-_och_fritidsf%C3%B6rvaltningen_informerar.png)
Rättelse gällande VA-taxa i Åmål och Säffle
Uppgifter som cirkulerat om att Säffle höjer VA-taxan med 56 % och Åmål med 50 % är felaktiga. De korrekta besluten är 25 % i Säffle och 15 % i Åmål från och med 1 januari 2025. I Åmål avser 5 procentenheter av höjningen en fondering till ett nytt vattenverk för att undvika framtida chockhöjningar.
Felrapporteringen har sin grund i oriktiga 2024-nivåer i beräkningsunderlag som spridits vidare. 2025-siffrorna för villafastighet (typhus B, 150 m³/år) är korrekta, medan 2024- siffrorna för typhus A och B varit fel, vilket gjort att procentökningen mellan 2024 och 2025 framställts felaktigt.
VA-taxan finansierar drift och investeringar i vatten och avlopp, inklusive personal, energi, material, kemikalier, avskrivningar och räntor. Sophämtning ingår inte i VA-avgiften utan har egen taxa.
Vatten- och avloppsinfrastrukturen i både Säffle och Åmål är i stora delar uppförd på 1950- till 1970-talen och behöver nu förnyas. För att säkerställa trygg vattenförsörjning, färre avbrott och en robust miljöhantering krävs ökad utbytestakt av ledningar samt investeringar i anläggningar. I Åmål planeras dessutom ett nytt vattenverk i storleksordningen cirka 200 miljoner kronor, och 5 procentenheter av 2025 års höjning avsätts därför som fondering för att dämpa framtida kostnadsschock.
– De korrekta besluten är 25 % i Säffle och 15 % i Åmål från 1 januari 2025. I Åmål avser 5 procentenheter en fondering till nytt vattenverk. Syftet är att trygga vattenförsörjningen och undvika framtida chockhöjningar, säger Helen Halvardsson, förvaltningschef teknik- och fritidsförvaltningen Säffle–Åmål.
– Rent vatten och fungerande avloppsrening är grundläggande. För att inte riskera större haverier behöver vi öka utbytestakten och successivt sätta av medel till nytt vattenverk, i stället för en plötslig mycket stor höjning senare, säger Lars-Olof Ottosson 1:e vice ordförande i teknik- och fritidsnämnden.