Bild
Kontakt

Nu börjar vårsäsongen med liveopera på Sagabiografen

Lördagen den 25 januari startar en ny säsong med liveopera på Sagabiografen. Operan kommer att sändas direkt från The Met vid fyra tillfällen under våren, alltid på lördagar.

Det känns jättekul att åter igen kunna erbjuda liveopera i världsklass direkt från Metropolitan i New York här hos oss i Säffle, säger Helen Svanström, kultursamordnare.

Först ut för säsongen är Aida som hade premiär 1871 i Kairo och snabbt blev ett av operarepertoarens mest älskade verk. Nu kan du se Verdis storslagna opera från Metropolitan i New York på Sagabiografen i Säffle.

Föreställningarna pågår runt tre timmar med en paus i mitten då man kan sträcka på benen och ta en kaffe i foajén eller sitta kvar i salongen och följa med på en direktsänd rundtur bakom kulisserna på operan, berättar Helen Svanström.

Läs mer och boka biljetter
Personer som sitter i Sagabiografens salong och tittar upp mot bioduken

Välkommen till Sagabiografen i Säffle

Kontakt
  • Sagabiografen

    Sagabiografen

    Kulturförvaltningen

    0533 68 30 60

    Västra Storgatan 3, Säffle

    Bokning av våra lokaler sker på
    0533-68 30 60 eller på mejl till: saga@saffle.se

  • Kulturförvaltningen

    Kulturförvaltningen

    Kulturförvaltningen

    0533-68 16 61

    Kanaltorget 3, Säffle

Senast uppdaterad • 2025-01-31