Bild
Kontakt

Wermland Operas Julturné - Jul så in i Norden

Musik
20 december
19:00 - 21:00
Svanskogs Folkets Hus

Varmt välkomna till Svanskogs Folkets Hus traditionsenliga arrangemang av Wermland Operas uppskattade julturné!

Borden kommer som vanligt att vara inbjudande och smakfullt dukade och dekorerade och doften av nejlikapelsiner, äpplen, glögg och pepparkaka blandas med doften av levande ljus... I pausen serveras kaffe och te, hembakade frallor med julskinka och ost och likaledes hembakt mjuk pepparkaka. Allt detta ingår i entrébiljetten så det är bara att sätta sig ner och njuta av julstämning, gott fika och härlig musik framförd duktiga artister!

Alla som bokat sin biljett senast onsdag 17 december är dessutom med i utlottningen av en fin julkorg fylld med godsaker!

Bokning: 070-6549841 (Karin) eller 070-343 05 73 (Marie)

Årets julturné har fått titeln "Jul så in i Norden". Hur låter egentligen julmusiken i våra nordiska grannländer? Tillsammans med pianisten Pär Jorsäter har systrarna Johanne och Martine Rishaug Hellman, Karoline Nilsen Lindland och Walfrid Lindsgård djupdykt i jultraditioner, julmat och musik från de olika nordiska länderna som både liknar varandra och ibland är helt annorlunda.

De fyra musikalartisterna sågs senast i "Flowers for Mrs Harris" på Wermland Opera och ger sig nu ut på vägarna med den traditionella julturnén som får sin festliga och extra julmysiga avslutning just i Svanskogs Folkets Hus.

Kom i julstämning så in i Norden tillsammans med de fina artisterna och Svanskogs Folkets Hus Förening!

Arrangör

Svanskogs Folkets Hus Förening

Bengtsforsvägen 14

662 50 Svaneholm

Senast uppdaterad • 2025-11-04